сряда, 2 октомври 2013 г.

Трябва ли децата да помагат в градината

дете домат


Някои от любимите ми спомени от детството са свързани с игрите до късно вечер в семейната ферма и градина. Язденето на кон, безкрайните разходки в гората за изворна вода и най-вкусните домати, лук и броколи. За съжаление, в наше време твърде много деца прекарват летата си в апартамента, играейки на видео игри или гледайки телевизия.


Липсата на контакт с природата уврежда здравето на тези деца, ограничава любопитството им и влошава резултатите им в училище. Има толкова много причини децата да помагат в градината, дори да са твърде малки и повече да пречат, не ги ограничавайте, а насърчавайте инициативността и любопитството им. Ето ви пет причини за които се сетихме:

     Здраве. много учени са изследвали поведението на децата и са обобщили, че ограничаването на децата от контакти с природата предизвиква напълняване, тревожност и депресия, което неминуеми се отразява в училище. За да предпазите вашето дете просто изключете електронните устройства и го ангажирайте в семейната градина на село.

     Знания. Ако накарате детето да засее някое семенце и да го наблюдава как расте и дава плод, ако му обясните как пчелите и пеперудите опрашват растенията и защо те се нуждаят от вода и слънце, това ще събуди естественото му любопитство. Ще зароди уважение към природата и ще усвои лесно важни уроци от биологията, математика, история и др.

     Упражнения. Помагането в градината може да осигури най-различни начини за физическа активност в децата. Плевейки, копаейки, събирайки плодове вашето дете ще се поумори и ще събере голямо количество свеж въздух и витамин Д. За целта трябва да не ги принуждавате, а да използвате креативността си за да се забавлявате заедно и да задържите вниманието на децата колкото е възможно по-дълго.

     Хранене. Попитайте всеки родител на който децата му помагат в градината – те се хранят с голямо удоволствие със собственоръчно отгледаните зеленчуци. Моята голяма дъщеря няма търпение да откъснем любимите и доматки и краставички от градината, магданоз от балкона и дори опита чесън. Е, не го хареса, но иначе гледа зеленчуците подозрително и се мръщи.

    Подготовка за живота. Има нещо вълшебно в градината – от малкото семенце израства голямо растение и ражда плодове, пчелите смучат нектар и правят мед, наесен всичко изсъхва и умира... Това са прекрасни уроци за децата. Учат ги на търпение, любопитство, уважение, обясняват ролята на хората в природата.

За съжаление, голяма част от населението в България живее в града и няма възможност да обработва градина ежедневно и да си отглежда продукция, но почти всички все още имат баби или други роднини на село. Дори междублоковите пространства или саксии на балкона с ягоди, подправки и чери домати могат да осигурят тази възможност, особенно ако целите не толкова голямо количество собствени зарзавати, а събуждане на децата от виртуалната реалност на игрите и телевизията.


Няма коментари:

Публикуване на коментар