Някои
от любимите ми спомени от детството са свързани с игрите до късно вечер в
семейната ферма и градина. Язденето на кон, безкрайните разходки в гората за
изворна вода и най-вкусните домати, лук и броколи. За съжаление, в наше време
твърде много деца прекарват летата си в апартамента, играейки на видео игри или
гледайки телевизия.
Липсата
на контакт с природата уврежда здравето на тези деца, ограничава любопитството
им и влошава резултатите им в училище. Има толкова много причини децата да
помагат в градината, дори да са твърде малки и повече да пречат, не ги
ограничавайте, а насърчавайте инициативността и любопитството им. Ето ви пет
причини за които се сетихме:
Здраве. много учени
са изследвали поведението на децата и са обобщили, че ограничаването на децата
от контакти с природата предизвиква напълняване, тревожност и депресия, което
неминуеми се отразява в училище. За да предпазите вашето дете просто изключете
електронните устройства и го ангажирайте в семейната градина на село.
Знания. Ако накарате
детето да засее някое семенце и да го наблюдава как расте и дава плод, ако му
обясните как пчелите и пеперудите опрашват растенията и защо те се нуждаят от
вода и слънце, това ще събуди естественото му любопитство. Ще зароди уважение
към природата и ще усвои лесно важни уроци от биологията, математика, история и
др.
Упражнения.
Помагането в градината може да осигури най-различни начини за физическа
активност в децата. Плевейки, копаейки, събирайки плодове вашето дете ще се
поумори и ще събере голямо количество свеж въздух и витамин Д. За целта трябва
да не ги принуждавате, а да използвате креативността си за да се забавлявате
заедно и да задържите вниманието на децата колкото е възможно по-дълго.
Хранене. Попитайте всеки
родител на който децата му помагат в градината – те се хранят с голямо
удоволствие със собственоръчно отгледаните зеленчуци. Моята голяма дъщеря няма
търпение да откъснем любимите и доматки и краставички от градината, магданоз от
балкона и дори опита чесън. Е, не го хареса, но иначе гледа зеленчуците
подозрително и се мръщи.
Подготовка за живота.
Има нещо вълшебно в градината – от малкото семенце израства голямо растение и
ражда плодове, пчелите смучат нектар и правят мед, наесен всичко изсъхва и
умира... Това са прекрасни уроци за децата. Учат ги на търпение, любопитство,
уважение, обясняват ролята на хората в природата.

Няма коментари:
Публикуване на коментар