Всъщност, има
дори само една причина, която е достатъчна – ако знаехте как се третират
животните и растенията в конвенционалните ферми за да се превърнат във вашата
храна, как се използват антибиотици, кофеин, Tylenol, Benadryl, пестициди и
дори арсеник, никога не бихте помислили да закупите храна, която не е
органична.
При отглеждане
на животни по конвенционален начин, антибиотици не се дават само на болните
животни, а периодично се дозират всички с профилактична цел. Месото и млякото от тези
животни не се изхвърля, а се реализира в търговската мрежа и достига до нашите
трапези.
Качеството на
храната, която консумираме е в пряка връзка с нашето здраве. Само чистата храна
може да захрани нашата имунна система, всички добавки и химикали я натоварват
допълнително. Всички знаем или усещаме това, но въпреки всичко, привлечени от
ниските цени и перфектния външен вид на храните в супермаркетите, се подвеждаме
и се превръщаме в спонсори на конвенционалните ферми.
Има и фермери, които успяват да устоят на натиска и
запазват природосъобразото отглеждане на животни и растения. Те са осъзнали
факта, че конвенционалното отглеждане не е хуманно, унищожава природата и в
дългосрочен план ще нанесе непоправими щети върху здравето на хората. Тези фермери
работят повече и изпитват трудности да реализират продукцията си, но все повече
хора се събуждат от консуматорския модел и осъзнават, че е по-добре да платите
малко повече за храна, отколкото да платите по-малко и после да изхрачите
разликата в аптеката или за медицински услуги. Ние имаме силата да избираме на
кого да си дадем парите и да подкрепим фермерите, които продават чиста храна.
Затова е необходимо
да разпространим тази информация до колкото е възможно повече майки и родители за
да бъдат внимателни и да подбират източниците си на храна. Да се опитаме да
ангажираме познатите ни производители с проблема и да ги насърчаваме да
променят начина си на работа и отношението към животните. По-добре да ядем
по-малко месо и мляко, но да намерим и да подбираме производители, които
отглеждат животните отговорно.
Има и други
причини да изберем органичното, като унищожаването на природата, съсипването на българското село и
земя, както и индустриализирането на селското стопанство, но за тях ще стане на
въпрос в друга публикация.
Няма коментари:
Публикуване на коментар