Есенните листа са не само красиви, а са и ценен ресурс за
вашата градина. Така, че когато ги събирате за да почистите двора, имайте
предвид следните съвети.
Свикнали сме есента да събираме окапалите листа на големи купчини, да ги изгаряме или да ги хвърляме в казаните за смет, но се оказва че и
двата варианта са вредни и са разхищение на безплатен ресурс. Изгарянето
замърсява въздуха и може да е предпоставка за пожари, особенно сега, когато
земята в горите е покрита с дебел килим листа. Изхвърлянето им на сметището
само задръства обема му и най-вероятно отново ще бъдат изгорени там. Листата трябва
да бъдат събирани за нашите градини и дворове, те са пълни с органика и
хранителни вещества, които са полезни за вашите растения. Затова, тънък слой
листа може да се разпръсне по вашите лехи, цветя, овошки и т.н. така ще им
осигурите здравословен мулч който ги предпазва и наторява.
Сигурно сте
забелязали колко е плодородна почвата в горите, където листата се трупат година
след година, обогатявайки, предпазвайки от ерозия и запазвайки влагата. Листата
съхраняват между 50 и 80 % от хранителните вещества, които получава дървото. Те
поддържат влагата в дървото и регулират неговата температура.
При мулчиране с есенни листа спазвайте следните препоръки:
- Не полагайте дебел слой с листа тъй като те всичко под тях най-вероятно ще загине
- Преди мулчиране може да надробите малко листата с косачка
- В градината натрупайте около 5-6 см листа, а около овошките около 10 см.
- Компостирайте останалите листа и ще получите прекрасен тор за следващата година.

Няма коментари:
Публикуване на коментар